Používané materiály

Kvalita a design

Značka Cadenza vám garantuje propracovaný střih, funkčnost a pohodlnost výrobků v kombinaci s vysokou kvalitou materiálů. Veškeré pracovní lékařské oděvy Cadenza jsou vyvíjeny a produkovány výhradně v ČR.

Při navrhování nových výrobků klademe důraz na profesionalitu, eleganci a pohodlnost. Současně myslíme i na aktuální módní trendy. Promyšlený design Cadenza je vždy navržen tak, aby jednotlivé výrobky byly vzájemně kombinovatelné. Oděvy vyrábíme z přírodních, syntetických i směsových materiálů.

Pozornost věnujeme pečlivému výrobnímu procesu a kontrole materiálů i finálních výrobků, vše je pod neustálým dohledem dodržování vysoké kvality. Při kontrolách se koncentrujeme předně na kvalitu použité příze a samotného tkaní, kvalitu pevnosti, srážlivosti, barevné stálosti a bělost.

Standardní úpravou všech Cadenza materiálů, jejichž vlastnosti to dovolují, je sanforizace a mercerace. Mechanickým procesem sanforizace dosahujeme maximálního snížení srážlivosti materiálu při praní. Mercerací docílíme zafixování materiálu, mercerované výrobky mají vyšší pevnost a afinitu k barvivům, povrch je lesklejší a příjemnější na omak.

Výsledkem afinačních procesů textilií je nejvyšší možné zlepšení užitných vlastností finálních produktů. Sanforizované a mercerované výrobky se minimálně sráží, neztrácejí svůj tvar a velikost.

Přírodní materiály

Pracovní oděvy Cadenza produkujeme nejčastěji ze 100% bavlny. U jednotlivých produktů je odlišná vazba tkaniny a tím i celkový vzhled a vlastnosti materiálu, tedy i hotového výrobku. Vstupní surovinou je vždy 100% bavlna středně vlákná nebo česaná.

100% BAVLNA – rovné šití

Operační prádlo šijeme obvykle v gramáži 140 g/m2, vazba tkaniny je plátnová, což je nejpraktičtější, základní typ vazby – povrch je hladký, rub a líc má téměř stejný vzhled.
Haleny a šaty produkujeme v gramáží 185 g/m2, vazba tkaniny je keprová 2/1 – mírné řádkování, jde o soustavu jemných, šikmých, souběžných řádků.
Kalhoty a pláště nabízíme v nejvyšší gramáži 220 g/m2, vazba tkaniny je též keprová 3/1 – řádkování střední.

Charakteristické vlastnosti 100% bavlny pro rovné šití:
– hladký omak
– nepružnost
– srážlivost max. 2 cm v šířce a délce
– pevnost
– tvarová stálost
– minimální žmolkovitost
– sanforizace a mercerace materiálu
– možnost vyvářky – praní na 95°C

 

100% BAVLNA – úplet

Trička s hladkým povrchem šijeme v gramáži 165 g/m2, vazba pleteniny je jednolícní – hladká, na líci jsou viditelná jen lícní a na rubu jen rubní očka.
Trička s hrubším omakem jsou v gramáži 170 g/m2, vazba pleteniny je s reliéfovou strukturou, tzv. piqué – imitace prošívání.
Mikiny a vesty nabízíme v gramáži 240 g/m2, vazba pleteniny je výplňková, což snižuje tažnost pleteniny, omak z vrchu je hladký, z rubu je povrch hrubý nebo počesaný.

Charakteristické vlastnosti 100% bavlny pro úplety:
– pružnost
– srážlivost max. do 4 cm v šířce a délce
– pevnost
– tvarová stálost
– minimální žmolkovatost
– praní na 60°C

 

100% LEN

Exklusivní kolekci Cadenza produkujeme ze 100% lnu. K výrobě příze se vlákna lnu musí ojednotit přípravnou procedurou, která je poněkud dlouhá a náročná. Po ukončení přípravného procesu a získání elementárního vlákna k výrobě lněné příze lze v konečné fázi použít jen asi 10% těchto vláken. Materiál se tak stává poměrně nákladným. Lněnou kolekci nabízíme v gramáži 175 g/m2, vazba příze je plátnová – rub a líc má stejný, typický tzv. „lněný“ vzhled ve tkanině.

Charakteristické vlastnosti 100% lnu pro rovné šití:
– studený omak
– tvarová stálost a pevnost
– prodyšnost
– výrazná mačkavost
– dobře odvádí teplo
– srážlivost do max. 3 cm v šířce a délce
– sanforizace materiálu
– praní na 60°C

Syntetické materiály

V naší produkci vám nabízíme též výrobky ze 100% polyesteru. Jedná se o fleece, počesanou pleteninu ze syntetických vláken s oboustranným vlasem. Fleece výrobků Cadenza se vyznačuje vysokými užitnými vlastnostmi.


MICROFLEECE

Microfleece v gramáži 260 g/m2 používáme pro šití mikin. Jednotlivá vlákna v pletenině tvoří jemnou strukturu vrstvy usměrňující cirkulaci vzduchu a odvod vodních par směrem od pokožky na povrch pleteniny, který je rovnoměrný s velkým počtem vazných bodů, jež omezují smáčivost. Microfleece zaručuje našim výrobkům mimořádnou měkkost, jemnost a velice příjemný pocit při nošení.

Charakteristické vlastnosti Microfleece:
– jemnost a měkkost
– odvod vodních par od pokožky na povrch pleteniny

– tepelně izolační vlastnosti
– pevnost a tvarová stálost
– stálobarevnost
– nízká hmotnost výrobku
– nemačkavost
– praní na 40°C

 

POLAR FLEECE

Polar fleece v gramáži 430 g/m2 používáme k produkci mikin a vest. Polar fleece je teplejší variantou fleecu, má z rubové strany vzhled i funkci kožíšku.

Směsové materiály

Mísením přírodních vláken s vlákny syntetickými jsme dosáhli v mnoha směrech zlepšení užitných vlastností materiálů a tím i finálních produktů.

35% BAVLNA / 65% POLYESTER

Kalhoty, haleny a šaty ze směsového materiálu jsou v gramáži 200 g/m2, vazba tkaniny je keprová. Vzhled materiálu má mírné řádkování, jde o soustavu jemných, šikmých, souběžných řádků. Povrch je hladký a lesklý. Vytvořením tohoto směsového materiálu jsme docílili především lepších udržovacích schopností při teplotě do 60°C (malá navlhavost – rychlé sušení, nízká mačkavost materiálu).

Charakteristické vlastnosti 35% bavlna / 65% polyester:
– vyšší odolnost materiálu
– minimální žmolkovitost
– srážlivost max. 1 cm v šířce a délce
– vysoká pevnost a stálost tvaru oděvů
– nízká mačkavost
– praní na 60°C

 

96% BAVLNA / 4% LYCRA

Polyuretanové vlákno, používané pro zpevnění a elastičnost jsme přidali k bavlně. Vznikl nám směsový materiál 96% bavlna a 4% lycra, který je pružný, a proto velmi pohodlný při nošení.
Jemný úplet s lycrou je vhodný především pro trička, která produkujeme v gramáži 195 g/m2, vazba pleteniny je jednolícní – povrch je hladký, na líci jsou viditelná jen lícní a na rubu jen rubní očka. Srážlivost při teplotě 40°C je max. do 4 cm v šířce a délce, žmolkovitost je minimální.
Žebrový úplet s lycrou, neboli pleteninu s žebrovou oboulícní vazbou, používáme pro produkci triček a tílek v gramáží 224 g/m2. Jedná se o materiál s plastickými proužky – žebry v jedné šířce, díky tomu je materiál hutný a maximálně pružný.

 

49% BAVLNA / 21% POLYESTER / 30% VISKÓZA

K bavlně s polyesterem jsme přidali viskózu a vytvořili tak úpletový materiál v poměru 49% bavlna, 21% polyester, 30% viskóza. Díky tomuto složení má tento hladký úplet vysokou pevnost, v gramáži 400 g/m2, je tak vhodný především pro mikiny. Srážlivost tohoto materiálu je při teplotě 40°C maximálně do 4 cm v délce, v šířce je srážlivost minimální.

Barvy

Pro pracovní lékařské oděvy Cadenza používáme ta nejlepší dostupná barviva. Naše barvy nepouští, můžete prát v jedné pračce bílé, modré, růžové i tmavě zelené oděvy a nic se nestane. Naše barvy jsou odolné, mají vysokou stálost v oděru, potu, na slunci i v praní s chlorem (v normě povolených koncentrací).

Tóny barev volíme tak, aby bylo možné oděvy vzájemně kombinovat i přes odlišný materiál. Při vývoji nových barev přihlížíme k novým trendům a přáním našich zákazníků.

Při bělení dbáme na to, aby běl jednotlivých materiálů, a tedy i hotových oděvů, byl totožný a modely tak byly vzájemně kombinovatelné.

Doplňkový materiál

Doplňkový materiál, neboli materiál drobné přípravy sami neprodukujeme, při jeho výběru klademe důraz především na kvalitu a estetiku daného produktu tak, aby vše ladilo.

U pracovních halen, košil, plášťů a kalhot, které je možné vyvářet a jejichž zapínání je skryto, používáme kvalitní nitěné knoflíky, které jsou vhodné také pro mandlování.

U halen a košil, kde je zapínání viditelné, volíme obvykle jednoduché, čiré nebo bílé plastové knoflíky.

Haleny a šaty ze směsového materiálu mají pro snadnější manipulaci při oblékání nejčastěji zapínání na druky nebo vuky. Na mikiny a vesty aplikujeme jednocestné, nebo dvoucestné plastové či kovové zipy.

U kalhot s klasickým poklopcem používáme především kovové zipy, případně nitěné knoflíky.

Dalšími produkty naší drobné přípravy jsou transparentní brzdy, plastové spony, okrouhlé gumičky, plátěnky a další.